Когато ви предстои продажба на имот, добре е предварително да сте запознати с документите, които се изискват при изповядването на сделката. Необходимо е и да се въоръжите с търпение, защото снабдяването с тях не е увлекателно занимание. Обикалянето по институции, реденето на опашки, съобразяването със срокове и други подробности могат да добавят още малко стрес в ежедневието ви. Затова пък, доверявайки се на професионалистите по продажби на Homdy, вие ще получите пълна подкрепа и ще ви спестим много голяма част от това!
Пълният списък документи за продажбата на имот се определя за всяка конкретна сделка. В зависимост от вида на имота за продажба – апартамент, земеделска земя и др., наличието на ипотека върху този недвижим имот и отчитайки още много фактори, предложеният по-долу списък може да се разшири и промени.

А сега за вас сме събрали основния пакет документи, които ще са ви необходими при продажбата на недвижим имот.
1. Документ за собственост – нужен е да се представи последният актуален документ за собственост върху недвижимия имот. Това може да бъде:
- Нотариален акт, който е вписан в Агенцията по вписванията – за покупко-продажба; замяна; дарение, придобиване и др.;
- Договор за продажба, сключен по реда на Наредбата за държавните имоти или по Закона за общинската собственост и Закона за държавната собственост на държавни или общински имоти, както и др. закони;
- Крепостен акт;
- Констативен нотариален акт /съставен по документи/;
- Постановление за възлагане от частен съдебен изпълнител на недвижим имот, придобит на публична продан;
- Съдебно решение, когато предварителен договор се обявява за окончателен.
2. Удостоверение за данъчна оценка на имота – издава се от съответната данъчна служба към общината по местонахождение на имота. Вашият брокер ще асистира с намирането на представител, който да направи данъчната оценка на имота.
В оценката са вписани всички съсобственици на имота и те трябва да са платили дължимия данък и такса смет за имота, който ще се продава.
Удостоверенията, които са издадени до 30 юни за съответната година, са валидни до тази дата, а за тези, издадени след 30.06 – до края на текущата година. Ако задълженията са платени за цялата година, то удостоверението е валидно до края на годината, независимо от датата на издаване. Лесно може да се провери до кога и кога е платен данъкът на съответния имот от неговия собственик, така че това няма да представлява никакво затруднение. Данъчната оценка от своя страна излиза в рамките на няколко дни до седмица.
3. Актуална скица на недвижимия имот в оригинал – когато продавате земя, парцел, идеални части от тях или цяла сграда. Издава се от Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК). Ако за района, в който се намира недвижимия имот няма одобрени кадастрална карта и кадастрални регистри, скицата се издава от общината по съответното местонахождение на имота.
4. Кадастрална схема на имота – издава се също от АГКК, когато се прехвърля право на собственост върху самостоятелен обект в сграда. Издава се поотделно за всеки самостоятелен обект – апартамент, гараж, етаж и др.
5. Удостоверение за тежести върху имота – издава се от Агенцията по вписванията. Носете всички документи за собственост до настоящия момент, а ако имотът е наследствен и удостоверение за наследници.
6. Удостоверение за семейно положение на продавача /продавачите/ – издава се от служба ЕСГРАОН на общината по местоживеене. От него трябва да е видно какво е било семейното положение на собственика (съсобствениците) към датата на придобиване на имота.
7. Удостоверение за сключен граждански брак – ако продавачът е семеен.
8. Удостоверение за избран режим на имуществени отношения – издава се от Агенция по вписванията, Брачен регистър. Необходимо е, за да се провери дали имотът е съпружеска имуществена собственост, ако продавачите са го придобили по време на брака.
9. Декларация по смисъла на чл.26 от Семейния кодекс – ако някой от продавачите е придобил имота, докато е бил несемеен, а в последствие е сключил граждански брак, съпругът който не е собственик трябва да се яви пред нотариус и да подпише декларация, че е съгласен другият съпруг да продаде своя личен имот.
10. Декларация за отказ от право на ползване – декларацията се подписва при нотариус. Необходима е, ако за имота има вписано вещно право на ползване. Тогава ползвателят трябва да се откаже от учреденото му вещно право с тази декларация. Ако ползвателят е починал, това се удостоверява с извлечение от акта.
11. Съдебно решение за развод – в случай, че продавачът е разведен.
12. Протокол за делба – ако е имало делба на имота. Изисква се съответен документ /съдебно решение или договор/, вписан в Агенцията по вписванията.
13. Удостоверение за наследници – когато имотът е получен по наследство. В този случай се изискват и акт за смърт на наследодателя, завещание.
14. Документ за самоличност – лична карта.
15. Нотариално заверено пълномощно – ако продавачът не може лично да присъства на сделката, той може да упълномощи друго лице.
16. Документи от строителя – ако се продава имот в новопостроена сграда – разрешение за строеж; архитектурен план; Акт 16 и др.
17. Други документи според спецификата на случая и на имота като те ще бъдат уточнени в процеса от вашия брокер.
Осигурете си всички необходими документи достатъчно рано, за да си спестите напрежението, което би възникнало, ако действате в последния момент. Имайте предвид различните срокове, в които институциите издават документите, както и срока на валидност, защото това може също да се окаже препятствие.
Доверете се на Homdy за пълно изясняване на детайлите и снабдяването с всеки документ по възможно най-лесен начин. Нашите консултанти ще се погрижат този иначе досаден процес да премине възможно най-бързо и лесно за вас.